Oferta Orange.

Orange i Nokia biją rekord prędkości

Dzięki współpracy Orange i inżynierów Noki udało się pobić rekord przepływu danych na odległość 870 km. Osiągnięto 1,5 Tb/s. Warszawa i Wrocław jeszcze nigdy nie były tak blisko.

           Światłowody mają najbardziej efektywną przepływność na krótkich odcinkach, na długich jest już ona niższa. Dzięki technologii Noki udało się zwiększyć parametry przepływności i odległości o blisko 250%. Należy pogratulować firmie, ponieważ udało się osiągnąć takie parametry w ramach istniejącej sieci szkieletowej ROADM na odcinku 870 km. Superkanał miał przepływ 1,5 Tb/s – standardowy 100 Gb/s. Wynik niesamowity.

 

Jak to wygląda od technicznej strony?

 

            Wyjaśnienie jest bardzo techniczne, ale postaram się wytłumaczyć wszystko w najprostszy możliwy sposób.

 

Orange stworzył sieć szkieletową ROADM, której zadaniem jest przesyłanie danych o bardzo dużych prędkościach. Jest to element przygotowywania się na wprowadzenie światłowodu w Polsce na szeroką skalę. Ma to związek z dużym zapotrzebowaniem na dane, które muszą być szybko przesyłane z komputera do chmury i odwrotne. Orange chce się przygotować na wyzwania przyszłości.

Światłowód może przesyłać szereg sygnałów o różnych częstotliwościach – te nazywane są kanałami. Rekordowy transfer udało się osiągnąć wykorzystując 6 nośników po 250 Gb/s każdy i 16 standardowych po 100 Gb/s. Inżynierom Noki udało się zwiększyć efektywność zagęszczenia informacji. Rekord w gruncie rzeczy nie jest granicą przepływu danych, ponieważ Orange mogło zwiększyć prędkość do nawet 24 Tb/s.

 

Jak udało się tego dokonać?

 

            Nokia dostarczyła dwa nowe element do istniejącej sieci – Transponder i WSS z technologią Flex Grid. To pierwsze urządzenie w uproszczeniu odbiera standardowe sygnały od sieci Ethernet i rozbija na kanały, którymi biegnie kolorowe światło o określonej częstotliwości. Sygnał trafiający do Transpondera jest z powrotem zmieniany w standardowy – „czarno biały”. Chodzi o to, że białe światło ma w sobie wszystkie kolory a każdy pojedynczy oznacza inną falę elektromagnetyczną, którą mogą biec informacje. W ten sposób transfer jest relatywnie zwiększony poprzez rozbicie jego barwy. Tak to mniej więcej wygląda. Flex Grid pozwala ścieśnić kolorowy sygnał w światłowodzie, któremu odpowiadają różne częstotliwości.

 

Co to oznacza dla klientów?

 

            Wytłumaczenie pojęcia sieci szkieletowej i światłowodu jest bardzo trudne bez technicznego wykształcenia. Poza tym wytłumaczyć i zrozumieć to także inna bajka. Dla klientów Orange oznacza to przede wszystkim lepsza jakość świadczonych usług – szybszy Internet światłowodowy i sieć 4G LTE. Dodatkowo przygotowuje zaplecze technologiczne na szybki rozwój i zapotrzebowanie na przesył danych. Ta technologia dopiero wkracza komercyjnie na rynek i za kilka lat stanie się codziennością. Podobnie, jak sieć 5G, która będzie korzystać z omawianej sieci szkieletowej. Unia Europejska chce zaczynać wprowadzanie jej od 2020 roku.

 

Źródło:

http://blog.orange.pl/korporacyjny/entry/orange-polska-we-wspolpracy-z-nokia-bija-rekord-predkosci/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*