Oferta Orange.

Ustawa antyterrorystyczna wymusza obowiązek rejestracji kart telefonicznych

Przeforsowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawa antyterrorystyczna wymusza na użytkownikach numerów na kartę obowiązek ich rejestracji. W przeciwnym wypadku zostaną wyłączone.

 

            Od 25 lipca nie będzie można kupić karty SIM bez podania swoich danych osobowych. Wprowadzone przepisy skomplikują życie użytkownikom i operatorom. Być może zaprocentuje to wzrostem bezpieczeństwa. Do 24 lipca można jeszcze kupić kartę bez rejestracji. Jednak do 1 lutego należy ją zarejestrować, ponieważ dzień później (od 2 lutego) takie karty zostaną wyłączone.

 

Zmiany związane są z ustawą antyterrorystyczną, która je wymusza. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Od tego momentu tacy użytkownicy przestaną być anonimowi.

 

Do rejestracji trzeba będzie podać imię, nazwisko, numer PESEL. Niekomfortowo czują się kioskarze, którzy być może ograniczą sprzedaż takich kart. Z tego względu, że będą musieli gromadzić dane. Być może operatorzy jakoś ulżą im w tym obowiązku. Chodzi przecież o zysk ze sprzedaży i zysk dla operatora.

 

Aby nakreślić skalę zjawiska należy przytoczyć dane. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce jest 27,6 mln kart w obiegu. Działających jest 18,8 mln. Do 1 lutego zostało niewiele czasu. Z wyliczeń wynika, że operatorzy muszą codziennie rejestrować 100 tysięcy kart. To może wywołać komplikacje. Tym bardziej, że z pewnością spora cześć klientów postanowi zostawić to na ostatnią chwilę. Wtedy możemy spodziewać się największych utrudnień. Wyjściem z sytuacji może się okazać ponowne włączenie numeru, dla opieszałych, którzy nie wyrobią się z rejestracją. Termin dodatkowo przysparza utrudnienia, ponieważ zbiega się ze świętami Bożego Narodzenia, które charakteryzują się największym nakładem przygotowań. Ciężko wtedy o myślenie o rzeczach mniej istotnych. Wyjście dla operatorów mogą być specjalne stoiska w centrach handlowych.

 

Sprawę komentuje Wojtek Jabłczyński, rzecznik Orange, który zauważa, że sam obowiązek rejestracji kart nie jest niczym nowym i obowiązuje w wielu krajach. To jednak nie zmniejszy skali komplikacji.

 

Czym innym jest wprowadzenie weryfikacji dla nowych klientów a czym innym zachęcenie milionów obecnych klientów do zgłoszenia się do operatorów by przejść proces autoryzacji. Stąd sądzimy, że wszystkim zainteresowanym będzie zależeć, aby rejestracja i weryfikacja odbywała się w najprostszy możliwy sposób, w szczególności z wykorzystaniem kanałów online oraz żeby skutecznie dotrzeć do klientów z informacją o obowiązku rejestracji. Na bazie znanych nam wzorów zachowań użytkowników szacujemy, że jest na to potrzebnych około 12 miesięcy – komentuje Jabłczyński.

 

Orange już informuje klientów o takim obowiązku. Wysyła informacje o treści: Wkrótce rejestracja Twojego numeru na kartę będzie obowiązkowa. W najbliższym salonie Orange możesz to zrobić już dziś. Weź kartę SIM oraz dowód tożsamości.

 

Źródło:

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/rejestracja-karty-sim-nowe-przepisy-utrudnia-zycie-abonentom-sprzedawcom-i-operatorom,10392012/

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*