Oferta Orange.

Wrogowie razem – Netia i Orange wspólnie położą światłowody

Razem maja najwięcej klientów stacjonarnych. Zażarci konkurenci łącza siły i wspólnie będą kłaść światłowody w Polsce. W informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że są bliscy podpisanie umowy o budowie wspólnej sieci FTTH.

 

            Jeśli umowa dojdzie do skutku w najbliższych latach zainwestują około 2,6 mld złotych. Rozmowy są podobno bliskie finalizacji i pokrzyżować je może minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

 

Orange nastawiona na współpracę

 

            Współpraca na tym polu przełoży się przede wszystkim na ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Taka operacja pochłania gigantyczne pieniądze i zwraca się dopiero po 10-15 latach. Z tego powodu wspólnie interes rysuje lepsze perspektywy. Tym bardziej, że przede wszystkim ułatwia formalności i negocjacje. Z właścicielami budynków rozmowy prowadzi tylko jedna strona. To poprawia szybkość rozbudowy.

 

Jaki model współpracy przyjmą giganci?

 

Orange optuje za modelem francuskim, który jest jej najbliższy – stawia firmę w pozycji matki. Zakłada uzgadnianie, gdzie będzie budowana siec i następnie rozliczenia wynikają ze sprzedaży dostępu do infrastruktury. Netia woli SPV oparty na modelu developerskim, gdzie sieć użyczana jest odpłatnie w oparciu o kanalizacje firm.

 

Wybranie modelu jest w fazie negocjacji. Pomysły pojawiały się już wcześniej, ale nie trafiały na zrozumienie urzędników. Podczas negocjacji w 2011 roku i 2012 roku Urząd Ochrony Konsumentów przyglądał się sprawie. Zachęty ze strony państwa się pojawiały, ale zabrakło realnej oceny modelu. Teraz może się wszystko zmienić. Prawo sprzyja wspólnym interesom a regulator liczy na inwestycje.

 

Zagraniczne doświadczenia

 

            We Francji w zasięgu światłowodu jest 6 mln gospodarstw. Z usługi korzysta 1,6 mln abonentów. Tam rynek także tworzyły dwie firmy – Orange i SFR. Założona została spółka Interop’Fibre. Regulacja zajął się ARCEP, czyli odpowiednik Urzędu Ochrony Konsumentów. Nad państwowym zarządem była Komisja Europejska. Sukcesem okazało się równe podzielenie zadań, np. wynikających z rozbudowy sieci na obszarach słabo zurbanizowanych.

 

Źródło:

http://www.rp.pl/Biznes/307179951-Wspolny-projekt-Orange-i-Netii.html#ap-2

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*